- Yeni Yeşil Mucur Gazetesi - Yeşil Mucur'un Güncel Gazetesi
Mucur Grafik Tasarımcı, Mucur Son Dakika Haber, Mucur
EĞİTİM GÜNCEL YEREL

2 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

Ahi Çocuk Hatıra Ormanına 2 bin Fidan Dikildi
Mucur Kaymakamlığının himayelerinde 2021 Ahi Evran Yılı etkinlikleri kapsamında işçe genelindeki ilkokul öğrencilerine yönelik uygulanmaya başlayan ve ahilik kültürünün evrensel değerlerini yeni nesillere ulaştırmayı amaçlayan “Ahi Çocuk Projesi” kapsamında ilçe merkezinde oluşturulan Ahi Çocuk Hatıra Ormanına törenle fidan dikimi gerçekleştirildi.
Fidan dikme törenine Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kaymakam Faruk Erdem, Kırşehir Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, idareci ve öğretmenler katılırken ilkokul sınıf ahi çocukları proje kapsamında fidanları toprakla buluşturdu. Törene katılan herkes için adına bastırılan kartvizitler, dikilen fidanların sahiplenilmesi için diktikleri fidana bağlandı.
Proje kapsamında fidan dikmenin çocuklara çevre bilincini aşılayacağını belirten Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “Bilindiği gibi 2021 Yılı Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmiştir. Mucur Kaymakamlığımızca hazırlanan Ahi Çocuk Projesi de bu manada anlamlı olmuştur. Her zaman söylediğimiz gibi Ahilik hepimizde olması gereken doğruluk, dürüstlük, kardeşlik ve paylaşımcılık gibi evrensel değerleri içinde barındıran, sanatla birleştiren bir felsefedir. Bu değerlerin mutlaka yaşatılması, çocuklarımıza aşılanması gerekmektedir. Hazırlanan bu projede de birçok etkinlik yer almaktadır. Bu etkinliklerden birisi de Ahi Çocuk Ormanı oluşturulmasıdır. Diktiğimiz bu fidanlar çocuklarımızla beraber büyüyecek, geleceğimize nefes olacaktır. Çocuklarımızın milli ve manevi değerlerle donatılarak yetiştirilmesini önemsiyoruz. Bugünkü fidan dikim etkinliği de çocuklarımızda çevre bilincinin yerleşmesine katkı sunacaktır.” dedi.
Daha önce hafriyat ve çöp dökülen yaklaşık 40 dekarlık alan Kaymakamlık ve Belediye işbirliği ile rehabilite edilerek ormana dönüştürülürken, yaklaşık olarak 2.000 fidan toprakla buluştu. Programda Vali Akın tarafından öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Haber: İlhan Can
Ahi Çocuk Hatıra Ormanına 2 bin Fidan Dikildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.