- Yeni Yeşil Mucur Gazetesi - Yeşil Mucur'un Güncel Gazetesi
EĞİTİM GÜNCEL YEREL

Kop Okuyor Projesi, Meyvesini Veriyor

Hacı Derviş Rasim İlköğretim Okulunda “Minik Yazarlar Kütüphanesi” imza günü gerçekleşti.Hacı Derviş Rasim İlköğretim Okulunda “Minik Yazarlar Kütüphanesi” imza günü gerçekleşti.
KOP Okuyor Projesi kapsamında Hacı Derviş Rasim İlköğretim Okulu Öğretmenleri, 8 Ağustos 2017 tarihinde Kop Okuyor Projesi teklif çağrısı üzerine yapmış olduğu başvurunun ardından geçen 16 aylık çalışmaları sonucunda projenin en önemli meyvesi ve minik yazarların büyük eseri olan “Benim Hikayem” kitabının tanıtım ve imza günü vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti.
İmza gününe İlçemiz Kaymakamı Kaya ÇELİK, İlçemiz Emniyet Müdür Vekili Salih KESKİN, İlçemiz Jandarma Komutanı Güray CELEBCİ, İlçemiz Milli Eğitim Müdürü Hüseyin AKBÜLBÜL, Hacı Derviş Rasim İlköğretim Okulu Müdürü İhsan Fırat KARAGÜLLÜ, İlçemiz Osmangazi Mahallesi Muhtarı Osman ÜLKER, çok sayıda okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
İmza gününde katılanları bilgilendirme amaçlı konuşan Hacı Derviş Rasim İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Nazire ÇİÇEK yapılan projenin amacı, görevi ve yararları hakkında bilgi verdi.
Nazire ÇİÇEK konuşmasında:
“Kop Okuyor Projesi; KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü, KOP Bölgesi’nde yer alan illerde okuma kültürünü farkındalık yaratarak sürdürülebilir hale getirmek, öğrenciler başta olmak üzere vatandaşlarımızın okuma yazma alışkanlıklarını geliştirmek için yapılan projelere mali destek sağlayan bir programdır.
KOP idaresi tarafından 2017 yılında Kırşehir ilinde çağrı programı düzenlenmiş olup, başvuran projeler arasından 10 projeye mali destek sağlanmıştır.
Okulumuzun “Minik Yazarlar Kütüphanesi” projesi de kabul gören bu 10 projenin içerisinde yer alırken, Mucur İlçemizde de ilk kabul gören KOP Okuyor Projesi olmuştur.
13 Aralık 2017 tarihinde Sayın Valimiz Necati ŞENTÜRK ile KOP Başkanımız Sayın İhsan BOSTANCI tarafından imzalanan protokolden sonra resmiyet kazanan projemizin çalışmalarına başlandık.
Okulumuz, Mucur ilçemizin 28 köyüden 109 ve Osmangazi Mahallesinden 6 olmak üzere toplamda 115 öğrenciye taşımalı eğitim veren bir ilkokuldur. Okulumuzda daha önce bir kütüphanenin bulunmayışı projemizi yazmaya başlamaktaki ilk çıkış noktamız olmuştur. Böylelikle projemizin ilk hedefi okulumuza güzel kullanışlı farklı bir kütüphane kazandırmak oldu.
Hedef kitlemize öncelikle eğitim verdiğimiz 612 yaş grubu öğrencilerimizi seçtik, daha sonra ise okulumuzun ilçe merkezine uzak bir mahallede bulunması ve velilerimizin çoğunluğunun köylerde ikamet etmesi sebebiyle kütüphaneye ve kitaplara ulaşımının zor olduğunu, okuma alışkanlıklarının düşük olduğunu gözlemleyerek, velilerimizi ve mahalle sakinlerimizi de projemize dahil ettik.
Peki “Minik Yazarlar Kütüphanesi” Nasıl bir proje?
Projemize kütüphanemizi oluşturarak başladık. Okulumuzda atıl durumda olan boş dersliğimizi, öğrencilerimizin ilgisini çekecek şekilde düzenleyip, aktif olarak kullanabilecekleri bir kütüphane haline getirdik. Öğrencilerimiz için sınıf ortamından farklı bir ortam oluşturarak kütüphaneye karşı olan merak ve ilgilerini arttırdık.” şeklinde sözlerine son verdi.
İmza günü, minik yazarlara hediyelerinin verilmesi ve Kaymakamımız Kaya ÇELİK ile diğer vatandaşlar, çocuklara kitaplarını imzalatmasının ardından sona erdi. Haber: Mehmet B. Dağlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir