- Yeni Yeşil Mucur Gazetesi - Yeşil Mucur'un Güncel Gazetesi
GÜNCEL POLİTİKA YEREL

Mucur’da Gözlemler Yapıldı

Mucur İlçe Tarım  ve  Orman Müdürlüğü personelleri arazilerde hububat gelişim kontrolleri hakkında bilgilendirme yaptı.
Mucur’a bağlı köylerde,  Mucur İlçe Tarım  ve  Orman Müdürlüğü personelleri arazilerde hububat gelişim kontrolleri ve fenolojik gözlemler yaparak çiftçilere bilgiler verdi.
Personeller tarafından çiftçilere septorya hastalığı hakkında ve hububat gelişimi ve meyve bahçeleri üzerine bilgilendirmeler yapıldı.
Septoria Yaprak Lekesi Hastalığı hakkında çiftçilere bilgi aktaran Mucur İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan ÜRER:
“Buğday, tritikale, çavdar, arpa ile bazı yulaf ve yabani Poacea türleri Septoria tritici’nin konukçuları arasındadır.Etmen hastalıklı bitki artıklarında ve kendi gelen buğday bitkileri üzerinde yaşamını sürdürür. Enfekteli artıklar, şayet derin sürülmemiş ve yok edilmemişse 3 yıldan fazla canlı kalabilir ve spor üretebilirler. Yağışlı hava süresince, enfekteli anız veya ürün artıkları üzerinde, toprak yüzeyinde sporlar ürer. Buğday yaprakları üzerine yağmurla veya rüzgârla gelen sporlar, yaprak üzerinde ıslaklık en az 6 saat süreklilik gösterdiğinde çimlenir ve yaprağı enfekte ederler.” dedi.
‘MUCUR’LU ÇİFTÇİLERİMİZ DİKKATLİ OLSUN’
Bu hastalığın yayılma oranının çok olduğunu, mucurlu çiftçilerimizin yeterince dikkatlı olması gerektiğine değinen ÜRER sözlerine şu şekilde devam etti: “Yapraklar 2-3 gün süreyle ıslak kaldığında enfeksiyon oranı yükselir. Hastalığın yaprakta gelişmesi sonucunda piknitler oluşur. Piknitler gri-kahverengi ve küremsi olup, yaprak dokusu içinde gömülü olarak bulunur. Olgunlaşan piknitlerden nemli ortamlarda beyazdan devetüyü rengine kadar değişen renkte spor kitlesi (pikniospor) dışarı akar. Enfekteli boğumlar üzerinde bazen koyu renkli ve dokuya gömülmüş noktalar şeklinde piknitler görülür. S. tritici konidiosporlarının (pikniospor) çimlenme sıcaklıkları optimum 20-25°C’dir.
Hastalık etmeninin 5°C’den 35°C’ye kadar geniş bir sıcaklık aralığında hastalık oluşturabilme yeteneğine sahiptir. Havanın sıcak ve kurak dönemleri veya kış soğukları hastalık gelişmesini durdurur. Enfeksiyonlar, uygun sıcaklık ve birbirini takip eden yağışlı havalar süresince devam eder.

Hastalığın ilk belirtileri yapraklarda, bulaşmadan 14-21 gün sonra görülmekle birlikte, orantılı nemin yüksek olduğu durumlarda 5-6 gün sonra da görülebilir.

Hastalığın ilk belirtileri, yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış, küçük, düzensiz, kırmızımsı-kahverengi lekeler şeklindedir. Hastalık, kül rengi lekelerin merkezinden gelişir. Bu lekelerin genişlemesi ve birleşmesi sonucunda yaprağın tümü lekelerle kaplanır. Daha sonra lekeler üzerinde küçük siyah noktalar şeklinde piknitler görülür; bu nedenle hastalık “benekli yaprak lekesi” olarak da bilinir.” dedi. Haber: Mehmet Burak Dağlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir